Plugins - Social Media Share Buttons &amp - en to fr translation catalogue (747 entries)

en:  Design
fr: Composition

en:  Insert into post
fr: Insérer dans la publication

en:  No.1 network for business purposes. Use this icon if you’re a LinkedInner.
fr: Réseau n°1 pour les entreprises. Utilisez cette icône si vous êtes sur LinkedIn.

en:  Please make sure you have entered the
fr: Veuillez vous assurer que vous avez saisi le

en:  Tailored -
fr: Adapté -

en:  The LinkedIn icon can perform several actions. Pick below which ones it should perform. If you select several options, then users can select what they want to do %1s (see an example) %2s
fr: L’icône LinkedIn peut effectuer plusieurs actions. Choisissez ci-dessous celles qu’elle doit exécuter. Si vous sélectionnez plusieurs options, les utilisateurs et utilisatrices peuvent sélectionner ce qu’ils veulent faire %1s (voir un exemple) %2s

en:  The Pinterest icon can perform several actions. Pick below which ones it should perform. If you select several options, then users can select what they want to do %1s (see an example) %2s
fr: L’icône Pinterest peut effectuer plusieurs actions. Choisissez ci-dessous celles qu’elle doit exécuter. Si vous sélectionnez plusieurs options, les utilisateurs et utilisatrices peuvent sélectionner ce qu’ils veulent faire %1s (voir un exemple) %2s

en:  We cannot track this. So enter the figure here:
fr: Nous ne pouvons pas suivre cela. Saisissez donc le chiffre ici :

en:  We noticed you are running your site on a PHP version older than 5.4. Please upgrade to a more recent
                            version. This is not only important for running the Ultimate Social Media Plugin, but also for security
                            reasons in general.
fr: Nous avons remarqué que vous exécutez votre site sur une version PHP antérieure à 5.4. Veuillez mettre à niveau vers une version plus récente.
                             Ceci n’est pas seulement important pour exécuter l’extension Ultimate Social Media, mais aussi pour des raisons 
                            de sécurité en général.

en:  You find your ID in the link of your profile page, e.g. https://www.linkedin.com/profile/view?id=%1s8539887%2s&trk=nav_responsive_tab_profile_pic
fr: Vous trouvez votre ID dans le lien de votre page de profil, par ex. https://www.linkedin.com/profile/view?id=%1s8539887%2s&trk=nav_responsive_tab_profile_pic

en:  and drag & drop it to the sidebar.
fr: et faites-le glisser et déposez-le dans la colonne latérale.

en:  because people have different preferences, and more options mean that there’s something for everybody, increasing the chances that you get followed and/or shared.
fr: parce que les gens ont des préférences différentes, et plus d’options signifient qu’il y a quelque chose pour tout le monde, ce qui augmente les chances d’être suivi et/ou partagé.

en:  below
fr: en dessous de

en:  below
fr: ci-dessous

en:  in Twitter settings under question number 2.
fr:  dans les réglages de Twitter sous la question numéro 2.

en:  or write to us at
fr: ou écrivez-nous à

en:  tall
fr: grand

en:  to make people follow you. Not offering an email subscription option means losing out on future traffic to your site.
fr: pour que les gens vous suivent. Ne pas proposer d’option d’abonnement par e-mail signifie perdre du trafic futur sur votre site.

en:  to place it into your codes
fr: pour le placer dans vos codes

en:  to place the icons anywhere you want.
fr: pour placer les icônes où vous le souhaitez.

en:  where - as part of our service - we can place the icons for you, making theme adjustments
    					where needed. This ensures the perfect appearance (on all devices) for your icons.
fr: où - dans le cadre de notre service - nous pouvons placer les icônes pour vous, en ajustant le thème
    là où c’est nécessaire. Cela garantit l’apparence parfaite (sur tous les appareils) pour vos icônes.

en: %1$sGet more sales%2$s with the Ultimate Social Media %3$sPremium Plugin%4$s by adding social share icons to your product pages. More shares equals more publicity, and more publicity means more new customers.
fr: %1$sGénérez plus de ventes%2$s avec l’extension Ultimate Social Media %3$sPremium%4$s en ajoutant des icônes de partage social à vos pages de produits. Plus de partages équivaut à plus de publicité, et plus de publicité signifie plus de nouveaux clients.

en: %1$sGet more traffic from your pictures –%2$s the %3$sUltimate Social Media Premium Plugin%4$s works excellently in conjunction with the %5$s plugin and allows to show a %6$sPinterest save-icon%7$s after users move over your pictures. This increases sharing activity significantly.
fr: %1$sObtenez plus de trafic à partir de vos photos –%2$s le %3$sUltimate Social Media Premium Plugin%4$s fonctionne parfaitement avec l’extension %5$s et permet d’afficher une icône de sauvegarde %6$sPinterest %7$s après que les utilisateurs se déplacent sur vos photos. Cela augmente considérablement l’activité de partage.

en: %1$sGet more traffic from your pictures%2$s – the Ultimate Social Media Premium Plugin allows to show a Pinterest save-icon after users move over your pictures. This increases sharing activity significantly.
fr: %1$sObtenez plus de trafic à partir de vos photos%2$s - l’extension Ultimate Social Media Premium permet d’afficher une icône de sauvegarde Pinterest après que les utilisateurs/utilisatrices se déplacent sur vos photos. Cela augmente considérablement l’activité de partage.

en: %1$sGet more visibility on Twitter%2$s by displaying more information than a standard Tweet. Attach images and automatically pull the titles & links of the posts to make them much more attractive and visual with the Ultimate Social Media %3$sPremium Plugin.%4$s
fr: %1$sObtenez plus de visibilité sur Twitter%2$s en affichant plus d’informations qu’un Tweet standard. Joignez des images et extrayez automatiquement les titres et les liens des publications pour les rendre beaucoup plus attrayants et visuels avec l’extension Ultimate Social Media %3$s Premium.%4$s

en: %1$sImportant:%2$s Your website used to be on http (before you enabled an SSL certificate to switch to https). We found share counts for your URLs on http which usually get lost after switch to https (because Facebook etc. provide the counts per url, and an url on https is a different url then one on http).<br><br> %3$sWe found a solution for that so that%4$s your share counts on http and https will be aggregated and your full number of share counts is restored. It is implemented in the Premium Plugin
fr: %1$sImportant : %2$s Votre site Web était sur http (avant d’activer un certificat SSL pour passer en https). Nous avons trouvé des nombres de partages pour vos URL sur http qui sont généralement perdus après le passage à https (car Facebook, etc. fournit les décomptes par URL, et une URL sur https est une URL différente de celle sur http).<br><br> %3$sNous avons trouvé une solution pour que %4$s votre compte de partage sur http et https soit agrégé et que votre nombre total de partage soit restauré. Il est implémenté dans l’extension Premium

en: %1$sLet us create icons matching your site perfectly (both in terms of colors and shape). %2$sLearn more.%3$s
fr: %1$sLaissez-nous créer des icônes correspondant parfaitement à votre site (à la fois en termes de couleurs et de forme%2$sEn savoir plus.%3$s).

en: %1$sMake sure your site is GDPR compliant.%2$s As part of the Ultimate Social Media Premium Plugin you can request a review (at no extra charge) to check if your sharing icons are GDPR compliant.
fr: %1$sAssurez-vous que votre site est conforme au RGPD.%2$s Dans le cadre de l’extension Ultimate Social Media Premium, vous pouvez demander un examen (sans frais supplémentaires) pour vérifier si vos icônes de partage sont conformes au RGPD.

en: %1$sMake sure your social media icons are GDPR compliant.%2$s You are using the %3$sUltimate Social Media Plugin%4$s – see more information about GDPR %5$shere.%6$s<br><br> If you don’t want to check GDPR compliance yourself: As part of the Ultimate Social Media Premium Plugin a GDPR review is done for you (at no extra charge)
fr: %1$sAssurez-vous que vos icônes de réseaux sociaux sont conformes au RGPD.%2$s Vous utilisez le %3$sUltimate Social Media Plugin%4$s – consultez plus d’informations sur le RGPD %5$shere.%6$s<br> <br> Si vous ne souhaitez pas vérifier vous-même la conformité au RGPD : dans le cadre de l’extension Ultimate Social Media Premium, un examen du RGPD est effectué pour vous (sans frais supplémentaires)

en: %1$sMake your website load faster –%2$s the Ultimate Social Media %3$sPremium Plugin%4$s is the most optimized sharing plugin for speed. It also includes support to help you optimize it for minimizing loading time
fr: %1$sAugmentez le chargement de votre site Web – %2$s l’ultime extension de médias sociaux %3$s Premium%4$s est l’extension de partage le plus optimisé pour la vitesse. Il comprend également un support pour vous aider à l’optimiser pour minimiser le temps de chargement

en: %1$sNew%2$s In our Premium Plugin we added:
fr: %1$sNouveau%2$s Dans notre extension Premium, nous avons ajouté :

en: %1$sNew%2$sIn our Premium Plugin we added icons for:
fr: %1$sNouveau%2$sDans notre extension Premium, nous avons ajouté des icônes pour :

en: %1$sNew:%2$s In the Premium Plugin you can also give custom icons the feature that when people click on it, they can call you, or send you an SMS. %3$sGo premium now%4$s or learn more.%5$s
fr: %1$sNouveauté : %2$sDans l’extension Premium, vous pouvez également attribuer aux icônes personnalisées la fonctionnalité qui permet aux utilisateurs de vous appeler ou de vous envoyer un SMS lorsque les utilisateurs cliquent dessus. %3$sPassez à premium maintenant%4$sou en savoir plus.%5$s

en: %1$sNew:%2$s The Premium Plugin also allows you to define the vertical distance between the icons (and set this differently for mobile vs. desktop): %3$sGo premium now%4$s or learn more.%5$s
fr: %1$sNouveauté : %2$s L’extension Premium vous autorise également de définir la distance verticale entre les icônes (et de définir ceci différemment pour le mobile et le bureau) : %3$sPasser à la version premium maintenant%4$s ou en savoir plus.%5$s

en: %1$sNew:%2$s We also added a Linkedin share-icon in the Premium Plugin. %3$sGo premium now%4$s or learn more.%5$s
fr: %1$sNouveauté : %2$s Nous avons également ajouté une icône de partage Linkedin dans l’extension Premium. %3$sPasser à la version premium maintenant%4$s ou en savoir plus.%5$s

en: %1$sNote:%2$s This plugin uses %3$sone%4$s API shared by all users of this plugin. There is a limit (set by Facebook) how often this API can get the counts per day, so it may happen that it returns “0 counts”later in the day.%5$sTherefore we implemented a solution as part of our Premium Plugin where you can %6$seasily%7$s set up your own API in a few steps, which will fix this problem.%8$s or learn more.%9$s
fr: %1$sNote : %2$s Cette extension utilise%3$sune%4$sAPI partagée par tous les utilisateurs de cette extension. Il y a une limite (définie par Facebook) à quelle fréquence cette API peut obtenir les comptes par jour, il peut donc arriver qu’elle renvoie ’’0 compte’’ ultérieurement dans la journée. %5$sPar conséquent, nous avons implémenté une solution dans le cadre de notre extension Premium où vous vous pouvez%6$sfacilement %7$sassembler votre propre API en quelques étapes, ce qui corrigera ce problème. %8$sou en savoir plus%9$s

en: %1$sUse it for lifetime:%2$s Support and updates are limited to 6 months, however after that it will not be disabled, you can keep using the plugin
fr: %1$sUtilisez-le à vie : %2$s Le support et les mises à jour sont limités à 6 mois, mais après cela, il ne sera pas désactivé, vous pouvez continuer à utiliser l’extension

en: %1$sYou’re on https,%2$s that’s great! However: we noticed that you still have share & like counts (from social media) on your old (http://) urls. If you don’t want to lose them, check out this plugin which has a share count recovery feature.
fr: %1$sVous êtes sur https,%2$s c’est super ! Cependant : nous avons remarqué que vous avez toujours le nombre de partages et de likes (issus des réseaux sociaux) sur vos anciennes URL (http://). Si vous ne voulez pas les perdre, consultez cette extension qui a une fonction de récupération du nombre de partages.

en: %1$smore traffic%2$s from more likes & shares with the %3$sUltimatelysocial Premium Plugin.%4$s Or get a %5$srefund%6$s within 20 days.
fr: %1$splus de trafic%2$s de plus de likes et de partages avec l’extension premium %3$sUltimatelysocial.%4$s Ou obtenez un %5$srefund%6$s dans les 20 jours.

en: %1sImportant:%2sYour website used to be on http (before you enabled an SSL certificate to switch to https). We found share counts for your URLs on http which usually get lost
                                after switch to https (because Facebook etc. provide the counts per url, and an url on https is a different url then one on http).%3s We found a solution for that%4s so that your share counts on http and https will
                                be aggregated and your full number of share counts is restored. It is implemented in the Premium Plugin - %5sGet it now.%6s
fr: %1sImportant : %2s Votre site se trouvait auparavant sur http (avant d’activer un certificat SSL pour passer à https). Nous avons trouvé des nombres de partages pour vos URL sur http qui sont généralement perdus
                              après le passage à https (parce que Facebook, etc. fournit les décomptes par URL, et une URL sur https est une URL différente de celle sur http).%3s Nous avons trouvé une solution pour cela %4s afin que votre nombre de partage sur http et https va
                              être agrégé et votre nombre total de partages est restauré. Il est implémenté dans l’extension Premium -%5sObtenez-le maintenant.%6s

en: %1sNew: %2s In the Premium Plugin you can choose to display the text before
                            the sharing icons in a font of your choice. You can also define the %3s font
                            size, type , and the margins below/above the icons.%4s %5s  Check
                            it out.%6s
fr: %1s Nouveauté : %2s Dans l’extension Premium, vous pouvez choisir d’afficher le texte avant
                          les icônes de partage dans une police de votre choix. Vous pouvez également définir la taille de la police %3s,
                          le type et les marges sous/au-dessus des icônes.%4s %5s vérifiez-le.%6s

en: (Both fade in and scale effects)
fr: (Les deux s’estompent et effets de redimensionnement)

en: (Drag &amp; Drop)
fr: (Glisser ; déposer)

en: (Icons become bigger)
fr: (les icônes deviennent plus grandes)

en: (Icons turn from full color to shadow)
fr: (Les icônes passent de la couleur à l’ombre)

en: (Icons turn from shadow to full color)
fr: (Les icônes passent de l’ombre à la couleur)

en: (Premium)
fr: (premium)

en: (You'll find it at the bottom of the
fr: (Vous le trouverez au bas de la

en: (allows people to subscribe to you directly, without leaving your blog)
fr: (autorise aux gens de s’abonner directement à vous, sans quitter votre blog)

en: (e.g. contact us or subscription page)
fr: (par exemple, contactez-nous ou page d’abonnement)

en: (for dark backgrounds)
fr: (pour les arrière-plans sombres)

en: (for the Premium plugin)
fr: (pour l’extension Premium)

en: (for the free plugin)
fr: (pour l’extension gratuite)

en: (not visible if a user scrolls down)
fr: (non visible si un utilisateur fait défiler vers le bas)

en: (provider of the service)
fr: (fournisseur du service)

en: (still visible if a user scrolls down)
fr: (toujours visible si un utilisateur fait défiler vers le bas)

en: (with respect to icons in the first row; only relevant if your icons show in two or more rows)
fr: (en ce qui concerne les icônes de la première ligne ; pertinent uniquement si vos icônes s’affichent sur deux ou plusieurs lignes)

en: *All icons have «sharing» feature enabled by default. If you want to give them a different function (e.g link to your Facebook page) then please click on «Define url» next to the icon.
fr: *Toutes les icônes ont la fonction « partage » activée par défaut. Si vous souhaitez leur donner une fonction différente (par exemple un lien vers votre page Facebook), veuillez cliquer sur « Définir l’URL » à côté de l’icône.

en: *All icons have «sharing» feature enabled by default. If you want to give them a different function (e.g. link to your Facebook page) then please click on «Define URL» next to the icon.
fr: * Toutes les icônes ont la fonctionnalité « partage » activée par défaut. Si vous voulez leur donner une
                      fonction différente (par ex. lien vers votre page Facebook) puis veuillez cliquer sur « Définir
                      url » à côté de l’icône.

en: , we found a fix for that:
fr: , nous avons trouvé un correctif pour cela :

en: -tab on your facebook page)
fr: -onglet vers votre page Facebook

en: ...and much more is possible with
fr: ..et bien plus est possible avec

en: ...and&nbsp;%1$smany more!%2$s&nbsp;See them&nbsp;%3$shere%4$s
fr: ...et&nbsp;%1$sbien plus ! %2$s&nbsp;Découvrez-les&nbsp;%3$sici%4$s

en: ..only 29.98 USD (includes support and updates for six months, and after that it will not be deactivated, so you can just keep using it!)
fr: ..à uniquement 29,98 USD (comprend le support et les mises à jour pendant six mois, et après cela, il ne sera pas désactivé, vous pouvez donc continuer à l‘utiliser !)

en: 1. Click on
fr: 1. Cliquez sur

en: 1. Click ons
fr: 1. Cliquez sur

en: 1. Go to the %1$ssupport forum%2$s
fr: 1. Accédez au %1$sforum d‘assistance%2$s

en: 1. The follow-icon ensures that your visitors subscribe to your newsletter
fr: 1. L’icône de suivi garantit que vos visiteurs s’abonnent à votre newsletter

en: 1. Widget:
fr: 1. Widget :

en: 1: Go to
fr: 1 : Aller à

en: 2. Add a new topic titled e.g. %1$s“Advice for Your-website-url.com”%2$s
fr: 2. Ajoutez un nouveau sujet intitulé par ex. %1$s"Conseil pour votre-site-URL.com"%2$s

en: 2. Facebook is No.1 in «liking», so it’s a must have
fr: 2. Facebook est le n°1 en matière de « mention j’aime », c’est donc un incontournable

en: 2. Shortcode:
fr: 2. Code court :

en: 2. Upload the icon into the media gallery
fr: 2. Téléverser l’icône dans la galerie des médias

en: 2. Upload the icon into the media gallery!
fr: 2. Téléversez l’icône dans la galerie des média !

en: 2: Click on "Create new app"
fr: 2 : Cliquez sur « Créer une nouvelle application »

en: 3. Click on
fr: 3. Cliquez sur

en: 3. Click on
fr: 3. Cliquez sur

en: 3. Copy & paste HTML code:
fr: 3. Copiez et collez le code HTML :

en: 3. State where you currently placed the icons (URL), and what your goals are, e.g. more shares etc.
fr: 3. Indiquez où vous avez actuellement placé les icônes (URL) et quels sont vos objectifs, par ex. plus de partages etc.

en: 3. The Tweet-button allows quick tweeting of your article
fr: 3. Le bouton Tweet autorise de twitter rapidement votre article

en: 3: Enter a random Name , Descriptions and Website URL
fr: 3 : Saisissez un nom, des descriptions et une URL de site aléatoires

en: 4: Go to "Keys and Access Tokens" tab and click on "Generate Token" in the "Token actions" section at the bottom
fr: 4 : Allez vers l’onglet « Clés et jetons d’accès » et cliquez sur « Générer un jeton » dans la section « Actions de jeton » en bas

en: 5: Then click on "Test OAuth" at the top right and you will see the 4 token key
fr: 5 : Cliquez ensuite sur « Test OAuth » en haut à droite et vous verrez la clé des 4 jetons

en: <span id="sfsi_desc_remaining_char">297</span> Characters Remaining
fr: <span id="sfsi_desc_remaining_char">297</span> Caractères Restants

en: <span id="sfsi_title_remaining_char">95</span> Characters Remaining
fr: <span id="sfsi_title_remaining_char">95</span> Caractères Restants

en: <span id="sfsi_twitter_desc_remaining_char">106</span> Characters Remaining
fr: <span id="sfsi_twitter_desc_remaining_char">106</span> Caractères Restants

en: <strong>Description </strong>(leave blank to use the post exerpt)
fr: <strong> Description </strong> (laissez vide pour utiliser l’extrait de la publication)

en: <strong>Picture </strong>(For social media sharing)
fr: <strong> Image </strong> (pour le partage sur les réseaux sociaux)

en: <strong>Pinterest description </strong>(leave blank to use the post title)
fr: <strong> Description Pinterest </strong> (laissez vide pour utiliser le titre de la publication)

en: <strong>Title </strong>(leave blank to use the post title)
fr: <strong> Titre </strong> (laissez vide pour utiliser le titre de la publication)

en: A good & well-fitting design is not only nice to look at, but it increases chances that people will subscribe and/or share your site with friends:
fr: Un design bon et bien ajusté n’est pas uniquement agréable à regarder, mais il augmente les chances que les gens s’abonnent et/ou partagent votre site avec des amis :

en: A smart automatic animation can
fr: Une animation automatique intelligente peut

en: About
fr: À propos de

en: Above Icon
fr: Icône ci-dessus

en: Above options are available in the
fr: Les options ci-dessus sont disponibles dans le

en: Access Denied
fr: Accès refusé

en: Add Picture
fr: Ajouter une image

en: Add noopener to external links?
fr: Ajouter noopener aux liens externes ?

en: Adjust positioning: move the bar…
fr: Ajuster le positionnement : déplacer la barre…

en: Adjust size to space on the website?
fr: Ajuster la taille à l’espace sur le site ?

en: After posts
fr: Après les publications

en: After product descriptions
fr: Après les descriptions de produits

en: After showing the pop-up, when shall it disappear again?
fr: Après avoir affiché la fenêtre surgissante, quand disparaîtra-t-elle à nouveau ?

en: Alignment of icons In the second row:
fr: Alignement des icônes Dans la deuxième rangée :

en: Alignment of icons if placed via shortcode:
fr: Alignement des icônes si elles sont placées via un code court :

en: Alignment of icons within a widget:
fr: Alignement des icônes dans un widget :

en: Alignment of share icons:
fr: Alignement des icônes de partage :

en: Alignment:
fr: Alignement :

en: Alignments
fr: Alignements

en: Alignments:
fr: Alignements :

en: All blog posts
fr: Toutes les publications du blog

en: All data will be treated highly confidentially, see the %1s Privacy Policy %2s
fr: Toutes les données seront traitées de manière très confidentielle, voir la %1s politique de confidentialité %2s

en: Allow users to send me a Whatsapp message
fr: Autoriser les utilisateurs à m’envoyer un message Whatsapp

en: Allow users to share the page via Reddit
fr: Autoriser les utilisateurs à partager la page via Reddit

en: Allow users to share the page via Whatsapp
fr: Autoriser les utilisateurs à partager la page via Whatsapp

en: Allow users to visit my Reddit Page
fr: Autoriser les utilisateurs à visiter ma page Reddit

en: Animate them
fr: Animez-les

en: Animated Icons
fr: Icônes animées

en: Any other wishes for your main icons?
fr: Avez-vous d’autres souhaits pour vos icônes principales ?

en: Apply it now
fr: Appliquez-le maintenant

en: Ask in forum
fr: Demander dans le forum

en: At bottom of pages
fr: En bas de la page

en: At top of pages
fr: En haut de la page

en: Authorize your app to access your account info by clicking the “Authorize” button'.
fr: Autorisez votre application à accéder aux informations de votre compte en cliquant sur le ’bouton “Autoriser”.

en: Automatic (<< Visit me >>)
fr: Automatique (<< Visit me >>)

en: Automatic (<< Visit us >>)
fr: Automatique (<< Visit us >>)

en: Automatic (Using WPML)
fr: Automatique (à l’aide de WPML)

en: Automatic updates for subscribers:
fr: Mises à jour automatiques pour les abonnés :

en: Automatically post on
fr: Publier automatiquement sur

en: Available in premium –
fr: Disponible en premium –

en: Background
fr: Arrière-plan

en: Background color:
fr: Сouleur d’arrière-plan :

en: Before posts
fr: Avant les publications

en: Before product descriptions
fr: Avant les descriptions de produits

en: Below Icon
fr: Icône ci-dessous

en: Better icon placement
fr: Meilleur placement des icônes

en: Black
fr: Noir

en: Bold
fr: En gras

en: Border
fr: Bordure

en: Border Color:
fr: Couleur de la bordure :

en: Border?
fr: Bordure ?

en: Bottom
fr: En bas

en: Bottom left
fr: En bas à gauche

en: Bottom right
fr: En bas à droite

en: Bottom:
fr: Bas :

en: Button color:
fr: Couleur du bouton :

en: By Ultimatelysocial
fr: Par Ultimatelysocial

en: Can have a strong promotional effect.
fr: Peut avoir un fort effet promotionnel.

en: Cancel
fr: Annuler

en: Center bottom
fr: Centré en bas

en: Center left
fr: Centré à gauche

en: Center right
fr: Centré à droite

en: Center top
fr: Centré en haut

en: Centered
fr: Centré

en: ChannelId:
fr: ChannelId::

en: Check it out
fr: Découvrez-le

en: Check it out.
fr: Découvrez-le !

en: Check out the Premium Plugin
fr: Découvrez l’extension Premium

en: Check the Theme
fr: Vérifier le thème

en: Chrome Blue
fr: Bleu chrome

en: Chrome Grey
fr: Gris Chrome

en: Click here
fr: Cliquer ici

en: Click here to benefit from all advantages >
fr: Cliquez ici pour bénéficier de tous les avantages >

en: Click will establish a connection to Sellcodes.com
fr: Cliquez pour établir une connexion à Sellcodes.com

en: Clicking on it will spin up a new WordPress instance with the respective plugin installed. Powered by %s1%.
fr: En cliquant dessus, une nouvelle instance WordPress avec le plugin correspondant sera lancée. Alimenté par %s1%.

en: Close
fr: Fermer

en: Close window
fr: Fermer la fenêtre

en: Color
fr: Couleur

en: Color:
fr: Couleur :

en: Combo (Fade In , Scale)
fr: Combo (Fondu Enchaîné, Redimensionner)

en: Contact me:
fr: Contactez-moi :

en: Contact us (on FB Messenger)
fr: Contactez-nous (sur FB Messenger)

en: Cool - if it was a reason we colud learn from, please let us know in the Support Forum.
fr: Cool - si c’est une raison pour laquelle nous apprenons, veuillez nous le faire savoir sur le forum de support.

en: Copies the link of the webpage to clipboard.
fr: Copie le lien de la page Web dans le presse-papiers.

en: Copy link
fr: Copier le lien

en: Copy link:
fr: Copier le lien :

en: Copy the access token, paste it into the plugin and click on “Save”.
fr: Copiez le jeton d’accès, collez-le dans l’extension et cliquez sur « Enregistrer ».

en: Copy the “Client id” and “Redirect url” you entered into the plugin. Also enter your Instagram User name. After that click on the “Generate token” button.
fr: Copiez le "ID du client" et "URL de redirection" que vous avez entrés dans l’extension. Saisissez également votre identifiant Instagram. Après cela, cliquez sur le bouton “Générer un jeton”.

en: Crystal
fr: Cristal

en: Custom
fr: Personaliser

en: Custom Icon
fr: Icône personnalisée

en: Custom Icons
fr: Icônes personnalisées

en: Custom Icons -
fr: Icônes personnalisées -

en: Cute
fr: Joli

en: De-activate plugin now
fr: Désactiver l’extension maintenant

en: Deactivate it
fr: Le désactiver

en: Default
fr: Par défaut

en: Define URL*
fr: Définir l’URL *

en: Define text & design (optional)
fr: Définir le texte et la conception (facultatif)

en: Define the location:
fr: Définir l’emplacement :

en: Define url*
fr: Définir l’URL *

en: Definition of “Desktop”: Screens larger than
fr: Définition de « Desktop » : écrans plus grands que

en: Definition of “Mobile”: Screens smaller than
fr: Définition de « Mobile » : écrans plus petits que

en: Delete
fr: Effacer

en: Design options
fr: Options de conception

en: Desktop
fr: Ordinateur

en: Devices to show icons:
fr: Appareils pour afficher des icônes :

en: Disable
fr: Désactiver

en: Dismiss
fr: Ignorer

en: Dismiss this notice.
fr: Ignorer cette notification.

en: Display options
fr: Options d’affichage

en: Display the icons I selected above
fr: Afficher les icônes que j’ai sélectionnées ci-dessus

en: Do the social media icons show like you want to?
fr: Les icônes des réseaux sociaux s‘affichent-elles comme vous le souhaitez ?

en: Do you want to display 'counts' next to your icons?
fr: Voulez-vous afficher ‘les comptes’ à côté de vos icônes ?

en: Do you want to display a pop-up, asking people to subscribe?
fr: Voulez-vous afficher une fenêtre surgissante demandant aux gens de s’abonner ?

en: Do you want to set a limit on how often the pop-up is shown?
fr: Voulez-vous limiter la fréquence d’affichage de la fenêtre surgissante ?

en: Do you want to show a subscription form (
fr: Voulez-vous afficher un formulaire d’inscription (

en: Don’t activate link
fr: Ne pas activer le lien

en: Don’t review and exit
fr: Ne pas évaluer et quitter

en: Easy to use and 100% FREE social media plugin which adds social media icons to your website with tons of customization features!.
fr: Extension de médias sociaux facile à utiliser et 100 % GRATUIT qui ajoute des icônes de médias sociaux à votre site avec des tonnes de fonctionnalités de personnalisation !

en: Edges:
fr: Bords :

en: Email
fr: E-mail

en: Email + Follow text
fr: E-mail + Suivre le texte

en: Email icon
fr: Icône de l’e-mail

en: Email is the most effective tool to build up followership.
fr: E-mail est l’outil le plus efficace pour développer le suivi.

en: Email:
fr: E-mail :

en: Enable
fr: Activer

en: Enjoy this site? Please follow and like us!
fr: Appréciez-vous ce site ? Veuillez nous suivre et nous aimer !

en: Enough waffling. So do you want to display counts?
fr: Assez de baratin. Voulez-vous donc afficher les comptes ?

en: Enter Access Token Secret:
fr: Saisissez le secret du jeton d’accès :

en: Enter Access Token:
fr: Saisir le jeton d’accès :

en: Enter Consumer Key:
fr: Saisir la clé du consommateur :

en: Enter Consumer Secret:
fr: Saisir le secret du consommateur :

en: Enter Instagram Client Id:
fr: Saisir l’ID du client d’Instagram :

en: Enter Instagram Redirect Url:
fr: Saisir l’URL de redirection Instagram :

en: Enter Instagram Token:
fr: Saisissez le jeton Instagram :

en: Enter Instagram User name:
fr: Entrez l’identifiant Instagram

en: Enter Youtube Channel Id:
fr: Saisissez l’ID de la chaîne YouTube :

en: Enter Youtube User name:
fr: Saisissez l’identifiant YouTube :

en: Enter the email you want to use
fr: Saisir l’e-mail que vous souhaitez utiliser

en: Enter the figure manually:
fr: Saisir le chiffre manuellement :

en: Entry field
fr: Champ de saisie

en: Error during settings save.
fr: Erreur lors de l'enregistrement des paramètres.

en: Error reporting
fr: Rapport d’erreurs

en: Error: It seems that CURL is disabled on your server. Please contact your server administrator to install / enable CURL.
fr: Erreur : Il semble que CURL soit désactivé sur votre serveur. Veuillez contacter votre administrateur/administratrice de serveur pour installer/activer CURL.

en: Every
fr: Chaque

en: Every time user scrolls to the end of the page
fr: Chaque fois que l’utilisateur ou l’utilisatrice fait défiler jusqu’à la fin de la page

en: Everybody uses email – that’s why it’s
fr: Tout le monde utilise les e-mails, c’est pourquoi

en: Export
fr: Exporter

en: Facebook & Twitter
fr: Facebook et Twitter

en: Facebook is crucial, esp. for sharing.
fr: Facebook est crucial, en particulier. pour partager.

en: Facebook is the giant in the social media world, and even if you don’t have a Facebook account yourself you should display this icon, so that Facebook users can share your site on Facebook.
fr: Facebook est le géant du monde des réseaux sociaux, et même si vous n’avez pas de compte Facebook vous-même, vous devez afficher cette icône, afin que les utilisateurs de Facebook puissent partager votre site sur Facebook.

en: Facebook «Visit»-icon:
fr: Icône « Visiter » de Facebook :

en: Facebook:
fr: Facebook :

en: Fade In
fr: Fondu enchaîné

en: Fade Out
fr: Fondu sortant

en: Faster loading
fr: Chargement plus rapide

en: Fill out the form and make sure that the “Redirect url” is valid and uncheck the “Disable Implicit oAuth” under the security tab.
fr: Remplissez le formulaire et assurez-vous que la "URL de redirection" est valide et décochez la case "Désactiver oAuth implicite" sous l’onglet de sécurité.

en: Fixed icon width
fr: Largeur d’icône correctif

en: Flat
fr: Plat

en: Flat Square
fr: Carré plat

en: Flat Squared
fr: Plat Carré

en: Flip
fr: Retourner

en: Float
fr: Flottant

en: Floating over your website's pages
fr: Flotter sur les pages de votre site

en: Follow
fr: Suivre

en: Follow me on Facebook
fr: Suis moi sur Facebook

en: Follow me on Linkedin:
fr: Suivez-moi sur Linkedin :

en: Follow me on Twitter:
fr: Suivez-moi sur Twitter :

en: Follow me on Twitter:"
fr: Suivez-moi sur Twitter : ’’

en: Follow me on WeChat
fr: Suivez-moi sur WeChat

en: Follow-button:
fr: Bouton de suivi :

en: Font color (of counts):
fr: Couleur de la police (des nombres) :

en: Font color:
fr: Couleur de police :

en: Font size
fr: Taille de police

en: Font size:
fr: Taille de police :

en: Font style:
fr: Styles de Police :

en: Font:
fr: Police :

en: For generate your app token you need to enter your "Client Id" and "Redirect Url".%1sGenerate Token%2s
fr: Pour générer votre jeton d’application, vous devez saisir votre « ID du client » et « URL de redirection ».%1sGénérer le jeton%2s

en: For most blogs it’s
fr: Pour la plupart des blogs, c’est

en: For which icons do you want to show the counts?
fr: Pour quelles icônes souhaitez-vous afficher les comptes ?

en: Friendly support
fr: Support amical

en: Fully responsive
fr: Entièrement responsive

en: Get advice for more shares & traffic (FREE!)
fr: Obtenez des conseils pour plus de partages et de trafic (GRATUIT !)

en: Get alerts
fr: Recevez des alertes

en: Get full access now.
fr: Obtenez un accès complet maintenant.

en: Get it now
fr: Obtenez-le maintenant !

en: Get it now at 20% discount
fr: Obtenez-la maintenant à 20% de réduction

en: Get it now.
fr: Obtenez-le maintenant.

en: Get more traffic
fr: Obtenir plus de trafic

en: Get new posts by email:
fr: Recevez de nouveaux articles par e-mail :

en: Give me access!
fr: Donnez-moi l’accès !

en: Glossy
fr: Brillant

en: Go Premium
fr: Passer en premium

en: Go to
fr: Aller à

en: Go to Support Forum >
fr: Aller sur le forum de support >

en: Go to Support Forum>
fr: Aller sur le forum de support >

en: Go to forum
fr: Aller au forum

en: Go to the
fr: Aller vers

en: Go to the widget area and drag & drop it where you want to have it!
fr: Allez dans la zone des widgets et glissez-déposez-le où vous voulez l’avoir !

en: Gradient
fr: Dégradé

en: Greyed-out options are available in the
fr: Des options grisées sont disponibles dans le

en: Have issues? %1$sAsk us in the forum%2$s - %3$sit's FREE and quick!
fr: Vous avez des problèmes ? %1$sDemandez-nous sur le forum%2$s - %3$sc‘est GRATUIT et rapide !

en: Height
fr: Hauteur

en: Here you can upload custom icons which perform the same actions as the standard icons.
fr: Ici, vous pouvez téléverser des icônes personnalisées qui effectuent les mêmes actions que les icônes standard.

en: Here you have two options:
fr: Ici, vous avez deux options :

en: Hide section for all
fr: Masquer la section pour tous

en: Horizontally
fr: Horizontalement

en: How do you want to pay?
fr: Comment voulez-vous payer ?

en: I already did (don't show this again)
fr: Je l’ai déjà fait (ne plus le montrer)

en: I got the
fr: J’ai le

en: I want to see how it works
fr: Je veux voir comment ça marche

en: I'm done!
fr: J’ai fini !

en: Icon Box Layout
fr: Mise en page de la boîte d’icônes

en: Icons Only
fr: Uniquement des icônes

en: Icons per row:
fr: Icônes par ligne :

en: Icons size:
fr: Taille des icônes :

en: Icons width:
fr: Largeur des icônes :

en: If a user clicks on your icons, do you want to open the page in a new window?
fr: Si un utilisateur clique sur vos icônes, souhaitez-vous ouvrir la page dans une nouvelle fenêtre ?

en: If not, ask us in the %1$sforum%2$s, we're happy to help – %3$squickly & for free!%4$s
fr: Si ce n‘est pas le cas, demandez-nous sur le %1$sforum%2$s, nous serons ravis de vous aider – %3$srapidement et gratuitement ! %4$s

en: If people click on the icon an email will open with your email address already entered. This makes sense to use if you don’t offer a contact option anywhere else.
fr: Si les gens cliquent sur l’icône, un e-mail s’ouvrira avec votre adresse e-mail déjà saisie. Cela est logique à utiliser si vous n’offrez pas d’option de contact ailleurs.

en: If people subscribe they will receive your new posts automatically by email. The service is FREE and you get full access to your subscriber’s emails and interesting statistics:
fr: Si des personnes s’abonnent, elles recevront automatiquement vos nouvelles publications par e-mail. Le service est GRATUIT et vous bénéficiez d’un accès complet aux e-mails de votre abonné et à des statistiques intéressantes :

en: If this feature is activated, you’ll see “Try it out”-buttons on the screen where you can %s1%add new plugins%s2%.
fr: Si cette fonctionnalité est activée, vous verrez des boutons « Essayez-le » à l'écran où vous pouvez %s1%ajouter de nouveaux plugins%s2%.

en: If you do not know how to do the upgrade, please ask your server team or hosting company to do it for you.
fr: Si vous ne savez pas comment effectuer la mise à niveau, veuillez demander à votre équipe de serveurs ou à votre hébergeur de le faire pour vous.

en: If you don’t want to lose the Facebook share & like counts
fr: Si vous ne voulez pas perdre le partage Facebook et le nombre de mentions J’aime

en: If you face any issue, please ask in %1$sSupport Forum%2$s. We'll try to respond quickly. Thank you!
fr: Si vous rencontrez un problème, veuillez demander dans le %1$sForum d’assistance%2$s. Nous essaierons de répondre rapidement. Merci !

en: If you have a Twitter-account then adding this icon is a no-brainer. However, similar as with Facebook, even if you don’t have one you should still show this icon so that Twitter-users can share your site.
fr: Si vous avez un compte Twitter, l’ajout de cette icône est une évidence. Cependant, comme avec Facebook, même si vous n’en avez pas, vous devez toujours afficher cette icône afin que les utilisateurs de Twitter puissent partager votre site.

en: If you select «Yes» here, then the icons which you placed via %1$swidget%2$s or %3$sshortcode%4$s will still be visible on the screen as user scrolls down your page, i.e. they will stick at the top.
fr: Si vous sélectionnez « Oui » ici, les icônes que vous avez placées via %1$s le widget %2$s ou %3$s le code court %4$s seront toujours visibles à l’écran lorsque l’utilisateur fait défiler votre page, c. -à-d. qu’elles resteront en haut.

en: If you want %1$smore likes & shares%2$s, more placement options, better sharing features (eg: define the text and image that gets shared), optimization for mobile, %3$smore icon design styles,%4$sanimated icons,%5$sthemed icons,%6$s and %7$smuch more%8$s, then %9$sgo premium%10$s.
fr: Si vous voulez %1$splus de likes et de partages%2$s, plus d’options de placement, de meilleures fonctionnalités de partage (par exemple : définir le texte et l’image qui sont partagés), optimisation pour mobile, %3$splus de styles de conception d’icônes,%4$sicônes animées,%5$sicônes thématiques,%6$s et %7$sbeaucoup plus%8$s, puis %9$sgo premium%10$s.

en: If you're not a WordPress user yet, please sign up – it's quick! Once logged in you‘ll see a section at the bottom where you can ask your question.
fr: Si vous n’êtes pas encore un utilisateur de WordPress, veuillez vous inscrire – c’est rapide ! Une fois connecté, vous verrez une section en bas où vous pourrez poser votre question.

en: If you‘re not a Wordpress user yet, please sign up – it‘s quick! Once logged in you‘ll see a section at the bottom where you can ask your question.
fr: Si vous n’êtes pas encore un utilisateur de WordPress, veuillez vous inscrire – c’est rapide ! Une fois connecté, vous verrez une section en bas où vous pourrez poser votre question.

en: If you’ve given your icon only one function (i.e. no pop-up where user can perform different actions) then you can define here what text will be displayed if a user moves his mouse over the icon:
fr: Si vous avez donné à votre icône uniquement une fonction (c. -à-d. aucune fenêtre surgissante dans laquelle l’utilisateur peut effectuer différentes actions), vous pouvez définir ici le texte qui s’affichera si un utilisateur déplace sa souris sur l’icône :

en: In addition to the email- and follow-icon you can also show a subscription form which maximizes chances that people subscribe to your site.
fr: En plus de l’icône de e-mail et de suivi, vous pouvez également afficher un formulaire d’abonnement qui maximise les chances que les gens s’abonnent à votre site.

en: In general,
fr: En général,

en: In the Premium Plugin you can choose to display the text on subscribe form in a font already present in your theme.
fr: Dans l’extension Premium, vous pouvez choisir d’afficher le texte du formulaire d’inscription dans une police déjà présente dans votre thème.

en: In the Premium Plugin you can choose to display the text on the pop-up in a font already present in your theme
fr: Dans l’extension Premium, vous pouvez choisir d’afficher le texte sur la fenêtre surgissante dans une police déjà présente dans votre thème

en: In your theme's header
fr: Dans l’en-tête de votre thème

en: Include or exclude pages where icons should show
fr: Inclure ou exclure les pages où les icônes doivent s’afficher

en: Increases your site security.
fr: Augmente la sécurité de votre site.

en: Inherit
fr: Hériter

en: Insert into post
fr: Insérer dans la publication

en: Instagram:
fr: Instagram :

en: It also makes sense if you already offer an email newsletter.
fr: Cela a également du sens si vous proposez déjà une newsletter par e-mail.

en: It comes across as
fr: Il se présente comme

en: It depends:
fr: Ça dépend :

en: It depends:
fr: Cela dépend :

en: Italic
fr: Italique

en: It’s a psychological fact that people like to follow other people (as explained well in Robert Cialdini’s book “%1sInfluence%2s”), so when they see that your site has already a good number of Facebook likes, it’s more likely that they will subscribe/like/share your site than if it had 0.
fr: C’est un fait psychologique que les gens aiment suivre d’autres personnes (comme l’explique bien le livre de Robert Cialdini ’’%1sInfluence%2s’’), donc lorsqu’ils voient que votre site a déjà un bon nombre de j’aime de Facebook, il est plus probable qu’ils s’abonnent/aiment/partagent votre site que s’il en avait 0.

en: Just de-activate it
fr: Désactiver-le simplement

en: Key points
fr: Points clés

en: Language & Button-text
fr: Langue et texte des boutons

en: Language for Like, Share and Subscribe buttons (Facebook, Twitter, Youtube):
fr: Langue des boutons J’aime, Partager et S’abonner (Facebook, Twitter, YouTube) :

en: Large
fr: Grande

en: Learn More
fr: En apprendre plus

en: Learn more
fr: En savoir plus

en: Learn more.
fr: En savoir plus.

en: Leave empty if you don't want to
fr: Laissez vide si vous ne souhaitez pas

en: Left
fr: Gauche

en: Left Align
fr: Aligné à gauche

en: Left aligned
fr: Aligné à gauche

en: Left:
fr: Gauche :

en: Let us consult you if you placed the icons in the best possible way for most shares & traffic.
fr: Laissez-nous vous consulter si vous avez placé les icônes de la meilleure façon possible pour la plupart des partages et du trafic.

en: Like my blog on Facebook (+1)
fr: Aimez mon blog sur Facebook (+ 1)

en: Like my page with Sina Weibo
fr: Aimez ma page avec Sina Weibo

en: Like my site (on OK)
fr: Aimez mon site (sur OK)

en: Link :
fr: Lien :

en: Link it to a certain page
fr: Liez-le à une certaine page

en: LinkedIn
fr: Linkedin

en: LinkedIn:
fr: LinkedIn :

en: Linkedin «Visit»-icon:
fr: Icône Linkedin « Visiter » :

en: Login and then click on “Register Your Application” to get to the “Manage Clients” section. On there click on the “Register a new client” button
fr: Connectez-vous puis cliquez sur “Inscrire votre application” pour accéder à la section ’’Gérer les clients’’. Là, cliquez sur le bouton ’’Inscrire un nouveau client’’

en: Make icons stick?
fr: Faire épingler les icônes ?

en: Make icons…
fr: Faire des icônes…

en: Margin From:
fr: Marge de :

en: Margin between icons:
fr: Marge entre les icônes :

en: Margins:
fr: Marges :

en: Mastodon is the largest decentralized social network on the internet that functions much like Twitter.
fr: Mastodon est le plus grand réseau social décentralisé sur Internet, qui fonctionne de manière similaire à Twitter.

en: May increase the website's loading time slightly
fr: Peut augmenter légèrement le temps de chargement du site Web

en: Medium
fr: Moyenne

en: Message me on Telegram:
fr: Envoyez-moi un message sur Telegram :

en: Mobile optimization
fr: Optimisation mobile

en: More Likes & Shares
fr: Plus de mentions j’aime et de partages

en: More icon designs
fr: Plus de compositions d’icônes

en: More people come back
fr: Plus de gens reviennent

en: More platforms
fr: Plus de plateformes

en: Mouse-Over effects
fr: Effets au survol de la souris

en: Mouseover text
fr: Texte au survol de la souris

en: Move over the Facebook-icon…
fr: Se déplacer vers l’icône Facebook…

en: Move over the LinkedIn-icon…
fr: Se déplacer vers l’icône LinkedIn…

en: Move over the Pinterest-icon…
fr: Se déplacer vers l’icône Pinterest…

en: Move over the Twiiter-icon…
fr: Se déplacer vers l’icône Twitter…

en: Move over the YouTube-icon…
fr: Déplacer l’icône YouTube…

en: My Telegram username
fr: Mon identifiant Telegram

en: Need different selection for mobile ?
fr: Besoin d’une sélection différente pour mobile ?

en: Need different selections for mobile?
fr: Besoin de différentes sélections pour mobile ?

en: Need help?
fr: Besoin d’aide ?

en: Need icons for another theme? Let us know in the %1$sSupport Forum%2$s.
fr: Besoin d’icônes pour un autre thème ? Faites-nous savoir dans le%1$sforum de support).%2$s

en: New window
fr: Nouvelle fenêtre

en: New:
fr: Nouveau :

en: No
fr: Non

en: No chat agent are available, However
fr: Aucun agent de discussion n’est disponible, cependant

en: No clue, let me give a 5-star rating instead
fr: Aucune idée, permettez-moi de donner une note de 5 étoiles à la place

en: No effect
fr: Aucun effet

en: No restrictions
fr: Aucune restriction

en: No, don't worry, there was a different reason, I want to de-activate it
fr: Aucune, ne vous inquiétez pas, il y avait une raison différente, je veux la désactiver

en: Normal
fr: Normale

en: Note: Also if you already offer a newsletter it makes sense to offer this option too, because it will get you %1$s more readers%2$s as explained %3$shere.%4$s
fr: Note : De plus, si vous proposez déjà une newsletter, il est judicieux d’offrir également cette option, car elle vous%1$s permettra d’obtenir %2$s lecteurs supplémentaires  %3$s, comme expliqué %4$s ici.

en: Note: Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book. It has survived not only five centuries, but also the leap into electronic typesetting, remaining essentially unchanged. It was popularised in the 1960s with the release of Letraset sheets containing Lorem Ipsum passages, and more recently with desktop publishing software like Aldus PageMaker including versions of Lorem Ipsum.
fr: ote : Lorem Ipsum est simplement un texte factice de l’industrie de l’impression et de la composition. Lorem Ipsum a été le texte factice standard de l’industrie depuis les années 1500, quand un imprimeur inconnu a pris une galerie de caractères et l’a brouillée pour en faire un livre de spécimens. Il n’a pas survécu uniquement cinq siècles, mais aussi le saut dans la composition électronique, demeurant essentiellement inchangé. Il a été popularisé dans les années 1960 avec la sortie de feuilles Letraset contenant des passages du Lorem Ipsum, et plus récemment avec un logiciel de publication assistée par ordinateur comme Aldus PageMaker comprenant des versions de Lorem Ipsum.

en: Now you will be redirected to the redirect url (which you entered during app creation) and find your access token at the end of this url(For example: http://your-website.com/#access_token=< your access token>)
fr: Vous serez maintenant redirigé vers l’URL de redirection (que vous avez saisie lors de la création de l’application) et trouverez votre jeton d’accès à la fin de cette URL (par exemple : http://your-website.com/#access_token=< your access token>)

en: Nowhere
fr: Nulle part

en: Of course, if you start at 0, you shoot yourself in the foot with that. So we suggest that you only turn this feature on once you have a good number of followers/likes/shares (min. of 20 – no worries if it’s not too many, it should just not be 0). %1sNew:%2s In the Premium Plugin you can define a threshold (min. number of counts) when it will automatically switch to showing the counts. %3sGo Premium%4s
fr: Bien sûr, si vous commencez à 0, vous vous tirez une balle dans le pied avec ça. Nous vous suggérons donc d’activer cette fonctionnalité uniquement une fois que vous avez un bon nombre d’abonnés/j’aime/partages (min. de 20 - pas de soucis si ce n’est pas trop, ça ne devrait tout simplement pas être 0). %1sNouveauté : % 2sDans l’extension Premium, vous pouvez définir un seuil (nombre minimum de comptes) lorsqu’il passera automatiquement à afficher des comptes.%3sGo Premium%4s

en: Off
fr: Inactif

en: Oh! You don\'t like our plugin?
fr: Oh ! Vous n’aimez pas notre extension ?

en: Ok, Review it
fr: D’accord, révisez-le

en: Ok, activate link
fr: Ok, activez le lien

en: Ok, fine, however for using this plugin for FREE, please support us by activating a link back to our site:
fr: Ok, très bien, cependant pour utiliser cette extension GRATUITEMENT, veuillez nous soutenir en activant un lien vers notre site :

en: Ok, keep it active for the time being,
fr: Ok, gardez-le actif pour le moment,

en: Ok:
fr: Ok :

en: On
fr: Actif

en: On WooComerce Product Pages
fr: Sur les pages de produits WooCommerce

en: On all pages
fr: Sur toutes les pages

en: On some pages
fr: Sur certaines pages

en: On the pages where you edit your posts/pages, you’ll see a (new) section where you can define which pictures & text should be shared. This extra section is displayed on the following:
fr: Sur les pages où vous modifiez vos articles/pages, vous verrez une (nouvelle) section dans laquelle vous pouvez définir les images et le texte à partager. Cette section supplémentaire s’affiche sur les éléments suivants :

en: On your Woocommerce product pages
fr: Sur vos pages produits WooCommerce

en: Once
fr: Une fois

en: One license is valid for one site (as support is included), but we offer %1$s20&#37; discounts%2$s for all your following purchases
fr: Une licence est valable pour un site (car le support est inclus), mais nous proposons %1$s20&#37; remises%2$s pour tous vos achats suivants

en: Only show icons on certain pages (Inclusion rules)
fr: Afficher uniquement les icônes sur certaines pages (règles d’inclusion)

en: Optional
fr: Facultatif

en: Options:
fr: Options :

en: Or, place the icons directly into our (theme) codes by using
fr: Ou placez les icônes directement dans nos codes (thème) en utilisant

en: Order of your icons
fr: Ordre de vos icônes

en: Original icons
fr: Icônes originales

en: Other pages
fr: Autres pages

en: Overall size & border
fr: Taille globale et bordure

en: PLEASE
fr: S’il vous plait

en: Pages to show icons:
fr: Pages pour afficher les icônes :

en: Phone
fr: Téléphone

en: Pick which icon you want to use:
fr: Choisissez l’icône que vous souhaitez utiliser :

en: Pin my blog on Pinterest (+1)
fr: Épingler mon blog sur Pinterest (+1)

en: Pinterest:
fr: Pinterest :

en: Place it on your site
fr: Placez-le sur votre site

en: Place via shortcode
fr: Placer via code court

en: Placement of (horizontal) sticky bar:
fr: Placement de la barre collante (horizontale) :

en: Placement of (vertical) sticky bar:
fr: Placement de la barre épinglée (verticale) :

en: Placing icons in your theme's header can be tricky / technical as CSS & PHP know-how is required (as every theme is different, no "automatic" placement is possible).
fr: Placer des icônes dans l’en-tête de votre thème peut être délicat/technique car le savoir -faire CSS et PHP est requis (comme chaque thème est différent, aucun placement « automatique » n’est possible).

en: Please ask your question in the...
fr: Veuillez poser votre question dans le…

en: Please hold the CTRL key to select multiple pages.
fr: Maintenez la touche CTRL pour sélectionner plusieurs pages.

en: Please select one or multiple placement options:
fr: Veuillez sélectionner une ou plusieurs options de placement :

en: Please specify which counts should be shown:
fr: Veuillez spécifier les comptes à afficher :

en: Please use the shortcode
fr: Veuillez utiliser le code court

en: Please visit us at
fr: Veuillez nous rendre visite au

en: Post
fr: Publication

en: Posts overview pages (blog homepage)
fr: Pages de présentation des articles (page d’accueil du blog)

en: Pre-filled message
fr: Message prérempli

en: Pre-sales question
fr: Question avant-vente

en: Premium Feature:
fr: Fonctionnalité Premium :

en: Premium Plugin
fr: L’extension Premium

en: Premium feature
fr: Fonctionnalités premium

en: Premium plugin
fr: l’extension Premium

en: Preview:
fr: Aperçu :

en: Print
fr: Imprimer

en: Privacy Policy
fr: Politique de confidentialité

en: RSS URL:
fr: RSS URL :

en: RSS is still popular, esp. among the tech-savvy crowd.
fr: RSS est toujours populaire, en particulier. parmi la foule technophile.

en: RSS stands for Really Simply Syndication and is an easy way for people to read your content. You can learn more about it
fr: RSS signifie Really Simply Syndication (Syndication Vraiment Simple) et constitue un moyen facile pour les gens de lire votre contenu. Vous pouvez en savoir plus

en: RSS:
fr: RSS :

en: Read more
fr: Lire la suite

en: Recently switched to https?
fr: Vous êtes récemment passé à https ?

en: Recommend my business or product on Linkedin:
fr: Recommander mon entreprise ou mon produit sur Linkedin :

en: Remove credit link
fr: Retirer le lien de crédit

en: Responsive icons
fr: Icônes responsive

en: Retrieve the number of Instagram followers
fr: Récupérer le nombre d’abonnés à Instagram

en: Retrieve the number of Pins
fr: Récupérer le nombre d’épingle

en: Retrieve the number of Pinterest (+1) (on your blog)
fr: Récupérez le nombre de Pinterest (+ 1) (sur votre blog)

en: Retrieve the number of Subscribers
fr: Récupérer le nombre d’abonnés

en: Retrieve the number of likes
fr: Récupérer le nombre de J’aime

en: Retrieve the number of pins of board from your pinterest account
fr: Récupérez le nombre d‘épingles du tableau depuis votre compte Pinterest

en: Retrieve the number of pinterest followers
fr: Récupérer le nombre d’abonnés Pinterest

en: Retrieve the number of subscribers automatically
fr: Récupérer automatiquement le nombre d’abonnés

en: Right
fr: Droite

en: Right Align
fr: Aligné à droite

en: Right:
fr: Droite :

en: Round
fr: Arrondi

en: Round icons
fr: Icônes rondes

en: Same-icon effects
fr: Effets de même icône

en: Save
fr: Enregistrer

en: Save All Settings
fr: Enregistrer tous les réglages

en: Scale
fr: Redimensionner

en: See all %1$sfeatures%2$s Premium Plugin
fr: Voir toutes les %1$sfonctionnalités%2$s Extension Premium

en: See your
fr: Voir votre

en: Select Icons
fr: Sélectionnez des icônes

en: Select icons:
fr: Sélectionnez les icônes :

en: Selected pages
fr: Pages sélectionnées

en: Settings
fr: Réglages

en: Settings saved.
fr: Paramètres enregistrés.

en: Shaded Dark
fr: Ombragé

en: Shaded Light
fr: Lumière ombrée

en: Shadow:
fr: Ombre :

en: Share
fr: Partage

en: Share by email
fr: Partager par e-mail

en: Share count
fr: Partager le compte

en: Share count text:
fr: Texte du nombre de partages :

en: Share my blog on Mastodon
fr: Partager mon blog sur Mastodon

en: Share my blog on Sina Weibo
fr: Partager mon blog sur Sina Weibo

en: Share my blog on Telegram
fr: Partager mon blog sur Telegram

en: Share my blog with friends (on Facebook)
fr: Partager mon blog avec des amis (sur Facebook)

en: Share my blog with friends (on VK)
fr: Partager mon blog avec des amis (sur VK)

en: Share my page on LinkedIn
fr: Partager ma page sur LinkedIn

en: Share my page on WeChat
fr: Partager ma page sur WeChat

en: Share my site with friends (on FB Messenger)
fr: Partager mon site avec des amis (sur FB Messenger)

en: Share the premium plugin and earn 40% of the purchase price!
fr: Partagez l’extension premium et gagnez 40% du prix d’achat !

en: Sharing texts & pictures?
fr: Partager des textes et des images ?

en: Sharp
fr: Pointu

en: Shopping cart
fr: Panier d’achat

en: Show USM support widget on front-end?
fr: Afficher le widget de support USM en front-end ?

en: Show a Pinterest icon over images on mouse-over
fr: Afficher une icône Pinterest sur les images au survol de la souris

en: Show icons
fr: Afficher les icônes

en: Show icons after posts
fr: Afficher les icônes après les publications

en: Show icons on all except the following pages (Exclusion rules)
fr: Afficher les icônes sur toutes sauf les pages suivantes (Règles d’exclusion)

en: Show more useful tips for more sharing & traffic?
fr: Afficher plus de conseils utiles pour plus de partage et de trafic ?

en: Show on:
fr: Afficher sur :

en: Show other icons on mouse-over (Only applied for Desktop Icons)
fr: Afficher les autres icônes au survol de la souris (s’applique uniquement aux icônes du bureau)

en: Show the bar on:
fr: Afficher la barre sur :

en: Show the total share count on the left of your icons. It will only be visible if the individual counts are set up under <a href="#" onclick="event.preventDefault();sfsi_scroll_to_div('ui-id-9')" >question 5</a>.
fr: Affichez le nombre total de partages à gauche de vos icônes. Il ne sera visible que si les décomptes individuels sont configurés sous <a href="#" onclick="event.preventDefault();sfsi_scroll_to_div('ui-id-9')" >question 5</a>.

en: Show them via a widget
fr: Les afficher via un widget

en: Show this icon if you have a Facebook account.
fr: Affichez cette icône si vous avez un compte Facebook.

en: Show this icon if you have a Pinterest account (and you should set up one if you publish new pictures regularly – that can increase your traffic significantly).
fr: Afficher cette icône si vous avez un compte Pinterest (et vous devriez en créer un si vous publiez régulièrement de nouvelles images - cela peut augmenter considérablement votre trafic).

en: Show this icon if you have a Reddit account.
fr: Affichez cette icône si vous avez un compte Reddit.

en: Show this icon if you have a Snapchat account.
fr: Affichez cette icône si vous avez un compte Snapchat.

en: Show this icon if you have a Telegram account.
fr: Afficher cette icône si vous avez un compte Telegram.

en: Show this icon if you have a TikTok account.
fr: Affichez cette icône si vous avez un compte TikTok.

en: Show this icon if you have a VK account.
fr: Afficher cette icône si vous avez un compte VK.

en: Show this icon if you have a WeChat account.
fr: Afficher cette icône si vous avez un compte WeChat.

en: Show this icon if you have a Weibo account.
fr: Afficher cette icône si vous avez un compte Weibo.

en: Show this icon if you have a Youtube account (and you should set up one if you have video content – that can increase your traffic significantly).
fr: Afficher cette icône si vous avez un compte YouTube (et vous devez en créer un si vous avez du contenu vidéo - qui peut augmenter considérablement votre trafic).

en: Show this icon if you have an Instagram account.
fr: Afficher cette icône si vous avez un compte Instagram.

en: Show this icon if you have an OK account.
fr: Afficher cette icône si vous avez un compte OK.

en: Show this icon if you want to allow users to share the page via WhatsApp.
fr: Afficher cette icône si vous souhaitez autoriser les utilisateurs et utilisatrices à partager la page via WhatsApp.

en: Show this icon if you want to allow visitors to copy the url address of the page with a single click.
fr: Affichez cette icône si vous souhaitez permettre aux visiteurs de copier l'adresse URL de la page en un seul clic.

en: Shuffle them automatically
fr: Les mélanger automatiquement

en: Silver
fr: Argent

en: Simply answer the questions below %1$s(at least the first 3)%2$s - that`s it!
fr: Répondez simplement aux questions ci-dessous %1$s (au moins les 3 premières)%2$s - c’est tout !

en: Simply:
fr: Simplement :

en: Single post pages
fr: Pages à publication unique

en: Size &amp; spacing of your icons
fr: Taille %1s espacement de vos icônes

en: Size:
fr: Taille :

en: Small
fr: Petite

en: Social Media and Share Icons (Ultimate Social Media)
fr: Réseaux sociaux et icônes de partage (Ultimate Social Media)

en: Soundcloud
fr: SoundCloud

en: Spacing between icons:
fr: Espacement entre les icônes :

en: Stay at the same place A
fr: Rester au même endroit A

en: Stay at the same place B
fr: Rester au même endroit B

en: Steps:
fr: Pas :

en: Sticky bar
fr: Barre collante

en: Sticky icons
fr: Icônes épinglées

en: Still have questions? Please ask!
fr: Vous avez encore des questions ? Veuillez demander !

en: Strongly recommended:
fr: Vivement recommandé :

en: Style:
fr: Style :

en: Subscribe button
fr: Bouton d’abonnement

en: Subscribe to me (on OK)
fr: Abonnez-vous à moi (sur OK)

en: Subscribe to me on Youtube
fr: Abonnez-vous à moi sur YouTube

en: Support Forum
fr: Forum de support

en: Support widget
fr: Widget de support

en: Suppress error messages?
fr: Réprimer les messages d’erreur ?

en: Tailor the sender name & subject line
fr: Personnalisez le nom de l’expéditeur et la ligne d’objet

en: Technical question
fr: Question technique

en: Telegram:
fr: Telegram :

en: Test new plugins before installing:
fr: Testez de nouveaux plugins avant de les installer :

en: Text
fr: Texte

en: Text Options
fr: Options de texte

en: Text above the entry field
fr: Texte au-dessus du champ de saisie

en: Text on icons:
fr: Texte sur les icônes :

en: Text to appear before the sharing icons:
fr: Texte devant apparaître avant les icônes de partage :

en: Text:
fr: Texte :

en: Thank you for installing the %1$sUltimate Social Media Icons%2$s Plugin. Please go to the %3$splugin's settings page%4$s to configure it.
fr: Merci d’avoir installé l’extension %1$sUltimate Social Media Icons%2$s. Veuillez vous rendre sur la page des paramètres du %3$splugin%4$s pour le configurer.

en: Thank you!
fr: Merci !

en: The Facebook Messenger icon can perform the following actions:
fr: L’icône Facebook Messenger peut effectuer les actions suivantes :

en: The Facebook icon can perform several actions. Pick below which ones it should perform. If you select several options, then users can select what they want to do %1s (see an example) %2s
fr: L’icône Facebook peut effectuer plusieurs actions. Choisissez ci-dessous celles qu’elle doit exécuter. Si vous sélectionnez plusieurs options, les utilisateurs et utilisatrices peuvent sélectionner ce qu’ils veulent faire %1s (voir un exemple) %2s

en: The Facebook icon should allow users to...
fr: L’icône Facebook devrait permettre aux utilisateurs/utilisatrices de…

en: The LinkedIn icon should allow users to...
fr: L’icône LinkedIn devrait autoriser aux utilisateurs/utilisatrices de…

en: The Mastodon icon can perform two actions. Pick below which actions it should perform
fr: L'icône Mastodon peut effectuer deux actions. Choisissez ci-dessous quelles actions elle devrait effectuer

en: The Pinterest icon should allow users to...
fr: L’icône Pinterest devrait autoriser les utilisateurs/utilisatrices de…

en: The Telegram icon can perform the following actions:
fr: L’icône Telegram peut effectuer les actions suivantes :

en: The Twitter icon can perform several actions. Pick below which ones it should perform. If you select several options, then users can select what they want to do %1s (see an example) %2s
fr: L’icône Twitter peut effectuer plusieurs actions. Choisissez ci-dessous celles qu’elle doit exécuter. Si vous sélectionnez plusieurs options, les utilisateurs et utilisatrices peuvent sélectionner ce qu’ils veulent faire %1s (voir un exemple) %2s

en: The Twitter icon should allow users to...
fr: L’icône Twitter devrait autoriser aux utilisateurs/utilisatrices de…

en: The WeChat icon can perform the following actions:
fr: L’icône WeChat peut effectuer les actions suivantes :

en: The Weibo icon can perform several actions:
fr: L’icône Weibo peut effectuer plusieurs actions :

en: The Youtube icon can perform several actions. Pick below which ones it should perform. If you select several options, then users can select what they want to do %1s (see an example) %2s
fr: L’icône YouTube peut effectuer plusieurs actions. Choisissez ci-dessous celles qu’il doit exécuter. Si vous sélectionnez plusieurs options, les utilisateurs et utilisatrices peuvent sélectionner ce qu’ils veulent faire %1s (voir un exemple) %2s

en: The Youtube icon should allow users to...
fr: L’icône YouTube devrait autoriser aux utilisateurs/utilisatrices de…

en: The icons have been compressed by %1sShortpixel.com%2s for faster loading of your site. Thank you Shortpixel!
fr: Les icônes ont été compressées par%1sShortpixel.com%2spour un chargement plus rapide de votre site. Merci Shortpixel !

en: The plugin
fr: L’extension

en: The plugin is priced really fairly - click on the payment options above to see the price
fr: Le prix de l’extension est vraiment raisonnable - cliquez sur les options de paiement ci-dessus pour voir le prix

en: The service offers many (more) advantages:
fr: Le service offre de nombreux (plus) avantages :

en: The sticky bar is always aligned centrally (vertically). If you want to move it higher or lower, please fill the above.
fr: La barre collante est toujours alignée au centre (verticalement). Si vous souhaitez le déplacer plus haut ou plus bas, veuillez remplir ce qui précède.

en: Theme options
fr: Options du thème

en: Themed icons
fr: Icônes thématiques

en: Then click on “Register” button.
fr: Cliquez ensuite sur le bouton « S’inscrire ».

en: Therefore, you can select to display the count next to your main icons, which will look like this (example for round icons):
fr: Par conséquent, vous pouvez sélectionner d’afficher le nombre à côté de vos icônes principales, qui ressembleront à ceci (exemple pour les icônes rondes) :

en: These are responsive & independent from the icons you selected elsewhere in the plugin.
fr: Ceux-ci sont responsives et indépendants des icônes que vous avez sélectionnées ailleurs dans l’extension.

en: Thickness
fr: Épaisseur

en: Thickness:
fr: Épaisseur : <

en: Thin
fr: Fin

en: This description will be used when shared on Facebook, Linkedin, Twitter and WhatsApp (if you use ‘Twitter cards’). Leave it blank to use the post excerpt. [Developers: this is used by the open graph meta tag «og:description»]
fr: Cette description sera utilisée lorsqu’elle sera partagée sur Facebook, Linkedin, Twitter et WhatsApp (si vous utilisez des ’cartes Twitter’). Laissez ce champ vide pour utiliser l’extrait du message. [Développeurs : ceci est utilisé par l’étiquette Méta Open Graph « og:description »]

en: This description will be used when this post is shared on Pinterest. Leave it blank to use the post title.
fr: Cette description sera utilisée lorsque ce message sera partagé sur Pinterest. Laissez ce champ vide pour utiliser le titre de la publication.

en: This is independent from the icons selected elsewhere in the plugin.
fr: Ceci est indépendant des icônes sélectionnées ailleurs dans le plugin.

en: This is not to be confused with making the icons permanently placed in the same position, which is possible in the %1$s Premium Plugin.%2$s
fr: Cela ne doit pas être confondu avec le placement permanent des icônes dans la même position, ce qui est possible dans %1$s l’extension Premium.%2$s

en: This review is %1$s100&#37; free%2$s and offered to you as courtesy of Ultimatelysocial.com
fr: Cet avis est %1$s100&#37; gratuit%2$s et offert avec l‘aimable autorisation de Ultimatelysocial.com

en: This title will be used when shared on Facebook, Linkedin and WhatsApp. Leave it blank to use the post title. [Developers: this is used by the open graph meta tag «og:title»]
fr: Ce titre sera utilisé lorsqu’il sera partagé sur Facebook, Linkedin et WhatsApp. Laissez ce champ vide pour utiliser le titre du message. [Développeurs : ceci est utilisé par la balise Méta Open Graph « og:title » ]

en: This widget is %1$sonly visible to you as admin%2$s. You can %3$shide it forever.%4$s
fr: Ce widget est %1$suniquement visible pour vous en tant qu‘administrateur%2$s. Vous pouvez le %3$smasquer pour toujours.%4$s

en: This will be used as tweet-text (the link which get shared will be automatically the added at the end). If you don’t enter anything here the tweet text will be used which you defined globally under question 6 on the plugin’s settings page.
fr: Cela sera utilisé comme un texte du tweet (le lien qui sera partagé sera automatiquement ajouté à la fin). Si vous ne saisissez rien ici, le texte du tweet sera utilisé que vous avez défini globalement à la question 6 sur la page des réglages de l’extension.

en: This will create your FREE acccount on
fr: Cela va créer votre compte GRATUIT sur

en: This will create your FREE account on follow.it, using above email.
fr: Cela va créer votre compte GRATUIT sur follow.it, en utilisant l’e-mail ci-dessus.

en: Those are usually all you need:
fr: Ce sont généralement tout ce dont vous avez besoin :

en: Thumbs up to that one!
fr: Bravo à celui-là !

en: Tips
fr: Astuces

en: To complete the process please follow these steps:
fr: Pour terminer le processus, veuillez suivre ces étapes :

en: To find your Product or Company ID, you can use their ID lookup tool at
fr: Pour trouver votre ID de produit ou d’entreprise, vous pouvez utiliser leur outil de recherche d’ID sur

en: To find your User ID/Channel ID, login to your YouTube account, click the user icon at the top right corner and select "Settings", then click "Advanced" under "Name" and you will find both your "Channel ID" and "User ID" under "Account Information"
fr: Pour trouver votre ID de compte/ID de chaîne, connectez-vous à votre compte YouTube, cliquez sur l’icône de l’utilisateur dans le coin supérieur droit et sélectionnez ’’Réglages’’, puis cliquez sur ’’Avancé’’ sous ’’Nom’’ et vous trouverez à la fois votre ’’ID de chaîne’’ et ’’ID de compte’’ sous ’’Information sur le compte’’ :

en: To get access to the emails who subscribe, interesting statistics about your subscribers, alerts when people subscribe or unsubscribe and to tailor the sender name & the subject line of the emails, please %1s click here.%2s
fr: Pour accéder aux e-mails des personnes qui s’abonnent, aux statistiques intéressantes sur vos abonnés, aux alertes lorsque les gens s’abonnent ou se désabonnent et pour personnaliser le nom de l’expéditeur et la ligne d’objet des e-mails, veuillez % 1s cliquer ici.%2s

en: To get this information:
fr: Pour obtenir cette information :

en: Top
fr: En haut

en: Top left
fr: En haut à gauche

en: Top right
fr: En haut à droite

en: Top:
fr: Haut :

en: Transition effect to those icons
fr: Effet de transition vers ces icônes

en: Trouble logging in there?
fr: Des problèmes de connexion ?

en: Trouble logging in?
fr: Problème de connexion ?

en: Tweeting becomes really fun in the Premium Plugin – you can insert tags to automatically pull the title of the story & link to the story, attach pictures & snippets to the Tweets ('Twitter cards') and user Url-shorteners, all leading to more Tweets and traffic for your site
fr: %1s Nouveauté : %2s Tweeter devient vraiment amusant dans l’extension Premium –vous pouvez insérer des étiquettes pour extraire automatiquement le titre de l’histoire et le lien vers l’histoire, joindre des images et des extraits aux Tweets (’cartes Twitter’) et à l’URL de l’utilisateur- prospects, tous menant à plus de Tweets et de trafic pour votre site ! %3s ou en savoir plus. %4s

en: Twitter cards
fr: Cartes Twitter

en: Twitter «Visit»-icon:
fr: Icône Twitter « Visiter » :

en: Twitter:
fr: Twitter :

en: URL:
fr: URL :

en: Ultimate Social Media Icons
fr: Icônes de Ultimate Social Media

en: Ultimate Social Media Icons widgets
fr: Widgets d’icônes de Ultimate Social Media

en: Ultimate Social Media – Define which pictures & texts will get shared
fr: Ultimate Social Media - Définissez les images et les textes qui seront partagés

en: Ultimate Social Subscribe Form
fr: Formulaire d’abonnement sur Ultimate Social

en: Update
fr: Mettre à jour

en: Update: if you want many more features for your pop-ups, have a look at %1s MyPopUps. %2s
fr: Mise à jour : si vous voulez beaucoup plus de fonctionnalités pour vos fenêtres surgissantes, jetez un œil à %1s MyPopUps. %2s

en: Upload
fr: Téléverser

en: Upload
fr: Téléverser

en: Upload a custom icon if you have other accounts/websites you want to link to -
fr: Téléversez une icône personnalisée si vous avez d’autres comptes/sites vers lesquels vous souhaitez créer un lien -

en: Upload a custom icon if you have other accounts/websites you want to link to.
fr: Téléversez une icône personnalisée si vous avez d’autres comptes/sites vers lesquels vous souhaitez établir un lien.

en: Upload any icons you want.
fr: Téléverser les icônes de votre choix

en: Upload custom icons
fr: Téléverser des icônes personnalisées

en: Use the shortcode
fr: Utilisez le code court

en: UserName:
fr: Identifiant :

en: Username
fr: Identifiant

en: VK:
fr: VK :

en: Vertically
fr: Verticalement

en: View more
fr: Voir plus

en: Visit me
fr: Visitez-moi

en: Visit me on OK:
fr: Visitez-moi sur OK :

en: Visit me on Tiktok:
fr: Rendez-moi visite sur Tiktok :

en: Visit me on Twitter:
fr: Rendez-moi visite sur Twitter :

en: Visit my Facebook page at:
fr: Visitez ma page Facebook sur :

en: Visit my Linkedin page at:
fr: Visitez ma page Linkedin sur :

en: Visit my Mastodon profile at:
fr: Visitez mon profil Mastodon à :

en: Visit my Pinterest page at:
fr: Visitez ma page Pinterest sur :

en: Visit my Sina Weibo page at:
fr: Visitez ma page Sina Weibo à :

en: Visit my VK page at:
fr: Visitez ma page VK à :

en: Visit my Youtube page at:
fr: Visitez ma page YouTube sur :

en: Visit us
fr: Visitez-nous

en: Want to disable the floating icons on mobile?
fr: Vous souhaitez désactiver les icônes flottantes sur mobile ?

en: We can also consult you how to place them for maximum effect & assist with anything else.
fr: Nous pouvons également vous conseiller sur la façon de les placer pour un effet maximal et vous aider avec quoi que ce soit d‘autre.

en: We cannot track this. So enter the figure here:
fr: Nous ne pouvons pas suivre cela. Entrez donc le chiffre ici :

en: We found errors in your javascript which may cause the plugin to not work properly. Please fix the error:
fr: Nous avons trouvé des erreurs dans votre javascript qui peuvent empêcher l’extension de fonctionner correctement. Veuillez corriger l’erreur :

en: We provide a %1$s14 day money-back guarantee%2$s if you‘re not satisfied for any reason
fr: Nous offrons une garantie de remboursement %1$s14 jours%2$s si vous n’êtes pas satisfait pour une raison quelconque

en: We will treat your data (and your subscribers’ data!) highly confidentially, see our
fr: Nous traiterons vos données (et les données de vos abonnés !) très confidentiellement, voir notre

en: WeChat:
fr: WeChat :

en: Weibo:
fr: Weibo :

en: Welcome to the Ultimate Social Icons and Share Plugin!
fr: Bienvenue dans l’Ultimate Social Icons and Share Plugin !

en: We‘ll get back to you ASAP.
fr: Nous prendrons contact avec vous dès que possible.

en: We‘ll respond
fr: Nous répondrons

en: What design
fr: Quel design

en: What do you want the icons to do?
fr: Que voulez-vous que les icônes fassent ?

en: WhatsApp:
fr: WhatsApp : <

en: When clicked on, users can subscribe via RSS
fr: Lorsque du clic, les utilisateurs et utilisatrices peuvent s’abonner via RSS

en: When clicked on, users will get directed to your Instagram page.
fr: Lorsque du clic, les utilisateurs et utilisatrices seront dirigés vers votre page Instagram.

en: When clicked on, users will get directed to your OK page.
fr: Lorsque du clic, les utilisateurs et utilisatrices seront dirigés vers votre page OK.

en: When clicked on, users will get directed to your Snapchat page.
fr: Lorsque vous cliquez dessus, les utilisateurs/utilisatrices seront dirigés vers votre page Snapchat.

en: When clicked on, users will get directed to your TikTok page.
fr: Lorsque vous cliquez dessus, les utilisateurs/utilisatrices seront dirigés vers votre page TikTok.

en: When clicked on, users will get directed to your VK page.
fr: Lorsque du clic, les utilisateurs et utilisatrices seront dirigés vers votre page VK.

en: When shall the pop-up be shown?
fr: Quand la fenêtre surgissante sera-t-elle affichée ?

en: When the site is first loaded
fr: Lorsque le site est chargé pour la première fois

en: When the user clicks outside of the pop-up area
fr: Lorsque l’utilisateur clique en dehors de la zone surgissante

en: When the user leaves the page (i.e. moves over the top part in their browser)
fr: Lorsque l’utilisateur/utilisatrice quitte la page (c’est-à-dire se déplace sur la partie supérieure de son navigateur)

en: When user scrolls
fr: Lorsque l’utilisateur fait défiler

en: Where do you want this icon to link to?
fr: Où voulez-vous que cette icône soit liée ?

en: Where shall the pop-up be shown?
fr: Où la fenêtre contextuelle doit-elle être affichée ?

en: Where shall they be displayed?
fr: Où doivent-elles être affichées ?

en: Which action should the email icon perform?
fr: Quelle action l’icône d’e-mail doit-elle effectuer ?

en: Which icons do you want to show on your site?
fr: Quelles icônes souhaitez-vous afficher sur votre site ?

en: Width
fr: Largeur

en: Yes
fr: Oui

en: Yes, let me give feedback!
fr: Oui, permettez-moi de donner votre avis !

en: You can also show the icon by using the shortcode [DISPLAY_RESPONSIVE_ICONS] (or place the string &lt;?php echo DISPLAY_RESPONSIVE_ICONS(); ?&gt; into your theme codes).
fr: Vous pouvez également afficher l‘icône en utilisant le code court [DISPLAY_RESPONSIVE_ICONS] (ou placer la chaîne &lt;?php echo DISPLAY_RESPONSIVE_ICONS(); ?&gt; dans vos codes de thème).

en: You can increase the chances that people share or follow you by displaying a pop-up asking them to. You can define the design and layout below:
fr: Vous pouvez augmenter les chances que les gens vous partagent ou vous suivent en affichant une fenêtre surgissante leur demandant de le faire. Vous pouvez définir le design et la mise en page ci-dessous :

en: You can place the form by different methods:
fr: Vous pouvez placer le formulaire par différentes méthodes :

en: You can try via shortcode (see above), however if you don't want any hassle, check out our
fr: Vous pouvez essayer via un code court (voir ci-dessus), mais si vous ne voulez pas de tracas, consultez notre

en: You need to be logged in to Linkedin to be able to use it.
fr: Vous devez être connecté à Linkedin pour pouvoir l’utiliser.

en: You've been using the Ultimate Social Media Plugin for more than 40 days. Great! If you're happy, could you please do us a BIG favor and let us know ONE thing we can improve in it?
fr: Vous utilisez l’Ultimate Social Media Plugin depuis plus de 40 jours. Super ! Si vous êtes satisfait, pourriez-vous s’il vous plaît nous rendre un GRAND service et nous faire savoir UNE chose que nous pouvons améliorer ?

en: Your account on Wordpress.org (where you open a new support thread) is different to the one you login to your WordPress dashboard (where you are now). If you don't have a WordPress.org account yet, please sign up at the top right on the Support Forum page, and then scroll down on that page . It only takes a minute :)
fr: Votre compte sur WordPress.org (où vous ouvrez un nouveau fil de support) est différent de celui sur lequel vous vous connectez à votre tableau de bord WordPress (où vous êtes actuellement). Si vous n'avez pas encore de compte WordPress.org, veuillez vous inscrire en haut à droite de la page du forum de support, puis faites défiler la page vers le bas. Cela ne prend qu'une minute :)

en: Your account on Wordpress.org (where you open a new support thread) is different to the one you login to your WordPress dashboard (where you are now). If you don't have a WordPress.org account yet, please sign up at the top right on the Support Forum page, and then scroll down on that page . It only takes a minute:)
fr: Votre compte sur WordPress.org (où vous ouvrez un nouveau fil de discussion) est différent de celui auquel vous vous connectez à votre tableau de bord WordPress (où vous vous trouvez actuellement). Si vous n‘avez pas encore de compte WordPress.org, veuillez vous inscrire en haut à droite sur la page du forum de support, puis faites défiler vers le bas sur cette page. Ca prend uniquement une minute:)

en: Your email:
fr: Votre e-mail :

en: Your question:
fr: Votre question :

en: Your social media & sharing icons %1$sdon’t seem to show on mobile.%2$s If you want to increase sharing & traffic to your site it is very important that they do (>50% of traffic is from mobile).<br><br> Please go to the %3$sUltimate Social Media plugin%4$s page and ensure you made the right selections. If they still don’t show it could be an issue with your theme. Our premium plugin allows to place the icons separately for mobile, which always fixes this issue.
fr: Vos icônes de réseaux sociaux et de partage %1$s ne semblent pas s’afficher sur mobile.%2$s Si vous souhaitez augmenter le partage et le trafic vers votre site, il est très important qu’ils le fassent (du trafic provient du mobile).<br><br> Veuillez vous rendre sur la page %3$sUltimate Social Media plugin%4$s et assurez-vous d’avoir fait les bons choix. S’ils ne s’affichent toujours pas, cela pourrait être un problème avec votre thème. Notre extension premium permet de placer les icônes séparément pour mobile, ce qui résout toujours ce problème.

en: Youtube
fr: YouTube

en: Youtube «Visit»-icon:
fr: Icône « Visite » de YouTube :

en: Youtube:
fr: YouTube :

en: You‘ll get access to %1$sall premium features%2$s
fr: Vous aurez accès à %1$sall fonctionnalités premium%2$s

en: You’re a toughie. Last try: As a minimum, could you please review this plugin (with 5 stars)? It only takes a minute. Thank you!
fr: Vous n’êtes pas facile. Dernier essai : au minimum, pourriez-vous donner votre avis sur cette extension (avec 5 étoiles) ? Cela prend uniquement une minute. Merci !

en: You’ve been using the %1$sUltimate Social media plugin%2$s for %3$sover half a year.%4$s That’s a long time!<br> Why not give yourself a treat and upgrade to premium? It has tons of benefits. As a %5$sTHANK YOU%6$s for your loyalty we’re happy to give you a %7$s20&#37; discount.%8$s
fr: Vous utilisez le %1$sUltimate Social media plugin%2$s depuis %3$splus de six mois.%4$s C’est long !<br> Pourquoi ne pas vous faire plaisir et passer à Premium ? Il a des tonnes d’avantages. En %5$s MERCI%6$s pour votre fidélité, nous sommes heureux de vous offrir un %7$s20&#37; remise.%8$s

en: Yum
fr: Miam

en: and gives your site
fr: et donne à votre site

en: animation do you want to give your icons?
fr: animation voulez-vous donner à vos icônes ?

en: by being listed in the follow.it directory
fr: en étant listé dans le répertoire follow.it

en: click to learn more
fr: cliquez pour en savoir plus

en: define this
fr: définir ceci

en: doesn't work for me
fr: ne fonctionne pas pour moi

en: down
fr: bas

en: follow.it
fr: suivez-le

en: follow.it icon
fr: icône follow.it

en: for
fr: pour

en: have a look at our Premium Plugin
fr: jetez un œil à notre extension Premium

en: here
fr: ici

en: in an unintrusive manner
fr: d’une manière non intrusive

en: increases sign ups
fr: augmente les inscriptions

en: interesting statistics
fr: statistiques intéressantes

en: learn more
fr: en savoir plus

en: let us know in the Support Forum what didn't work,
fr: faites-nous savoir dans le forum de support ce qui n’a pas fonctionné,

en: let us know in the Support Forum what was the issue,
fr: faites-nous savoir dans le forum de support quel était le problème,

en: make your visitors aware of your icons
fr: sensibiliser vos visiteurs à vos icônes

en: more
fr: plus

en: more professional
fr: plus professionnel

en: more “credit”
fr: plus de ’’crédit’’

en: much more effective than social media
fr: beaucoup plus efficace que les réseaux sociaux

en: of the emails
fr: des e-mails

en: of your Facebook page
fr: de votre page Facebook

en: of your blog
fr: de votre blog

en: pixels (width)
fr: pixels (largeur)

en: pixels wide
fr: largeur de pixels

en: premium version
fr: version premium

en: quickly!
fr: rapidement !

en: seconds
fr: secondes

en: seconds after the user arrived on the site
fr: secondes après l’arrivée de l’utilisateur ou de l’utilisatrice sur le site

en: selections
fr: sélections

en: so that we can fix it. We‘ll respond quickly!
fr: afin que nous puissions le corriger. Nous répondrons rapidement !

en: so that we can fix it. We‘ll respond quickly!
fr: afin que nous puissions le corriger. Nous répondrons rapidement !

en: subscribers’ emails
fr: e-mails des abonnés

en: the more icons you offer the better
fr: plus vous proposez d’icônes, mieux c’est

en: to your site
fr: à votre site

en: up
fr: au-dessus

en: we'll still respond quickly
fr: nous répondrons toujours rapidement

en: when people subscribe or unsubscribe
fr: lorsque les gens s’abonnent ou se désabonnent

en: widget settings<
fr: Réglages du widget <

en: with border radius
fr: avec un rayon de bordure
